برداشت از جنگل‌های گیلان به ۱۵ درصد رسید

داوود زارع پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از طرح‌های جنگلداری این شهرستان با اشاره به کاهش حجم برداشت از عرصه‌های منابع طبیعی گیلان اظهار کرد: برداشت از جنگل‌های گیلان به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی برداشت از جنگل‌های گیلان را از درخت‌های آفت‌زده و ریشه‌کن عنوان کرد و افزود: به‌دنبال اجرای روش‌ها و طرح‌های جدید در راستای احیای منابع طبیعی در استان هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه یک‌میلیون و ۴۷۱ هزار و ۱۰۰ هکتار معادل ۹ درصد از مساحت کشور در این استان واقع شده است، تصریح کرد: گیلان از جلگه‌های ساحلی جنوب غربی دریای خزر، کوهپایه‌های تالش و نیم‌رخ شمالی البرز تشکیل شده است.

زارع از وجود ۵۶۴ هزار هکتار جنگل در گیلان خبر داد و بیان کرد: ۲۶۷ هزار هکتار مرتع و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان وجود دارد.

وی به وجود سه نوع آب و هوای معتدل و مرطوب در مناطق جلگه‌ای، کوهپایه‌ای و پایین‌بند در گیلان اشاره کرد و گفت: آب و هوای کوهستانی در مناطق ییلاقی، مرتعی و بالابند کوهستانی و آب و هوای نیمه خشک و مدیترانه‌ای از رستم‌آباد رودبار تا لوشان وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه منابع طبیعی استان شامل ۸۰۸ هزار و ۱۱۲ هکتار اراضی ملی است، خاطرنشان کرد: ۵۶۴ هزار و ۷۱۲ هکتار جنگل، ۲۶۷ هزار و ۳۱۱ هکتار مرتع، ۴ هزار و ۵۸۹ هکتار اراضی ساحلی، یک‌هزار و ۶۴۵ هکتار اراضی مستحدث و ۹۷ هزار و ۸۶۴ هکتار اراضی موات در استان وجود دارد.

زارع، جنگل‌های گیلان را هیرکانی خواند و یادآور شد: پنج میلیون سال گذشته در دوران سوم زمین‌شناسی جنگل‌های شمال کشور پدید آمده است و به عنوان یکی از کهن‌ترین جنگل‌های جهان به‌شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه گونه‌های درختی «راش»، «ممرز»، «بلوط»، «انجیلی»، «توسکا»، «پلت»، «نمدار»، «ون» و … در جنگل‌های گیلان وجود دارد، اظهار کرد: جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصر به‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا هستند و مانند نوار سبزی بر شیب‌های شمالی کوه‌های البرز قرار گرفته و ساحل جنوبی دریای خزر را می‌پوشانند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان به ظرفیت‌های منابع طبیعی در توسعه پایدار استان اشاره کرد و بهره‌برداری از چوب جنگل‌های تولیدی نشان‌دهنده ارزش جنگل‌ها و مراتع و ظرفیت‌های منابع طبیعی استان است.

زارع با تأکید بر بهره‌برداری از باغ‌ها و مزارع زراعت چوب در گیلان، بیان کرد: درآمد حاصل از تعلیف دام و علوفه تولیدی مراتع از دیگر ظرفیت‌های منابع طبیعی در استان است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *